Bevezetés

 

E gondolati breviáriumot először Kühár Ede bencés atya és Kralovánszky Ubul készítették el, háromszáz példányban. Hosszú évtizedek igazi mély barátsága fűzte és fűzi össze őket. Végtelen örömmel töltötte el mindkettejüket, amikor 2012-ben, az első kiadás napvilágot látott. Azóta ők is hazatértek és immár Flóris atya társaságában, hárman, mosolyogva, örömmel telve és boldogan tekintenek le, amikor Ön, Tisztelt Olvasó, kezébe veszi e második kiadást.

Nagyon ritka a mai világban, amikor egy ilyen témájú könyv „túléli” az első kiadást és ismét kiadatik. Tartalmi tekintetben a második kiadás némileg kiegészült, mert úgy gondoltuk, hogy fontos betekintést nyújtani Kühár Flóris bencés atya oly gazdag és tartalmas életútjába. Ugyanígy szükségesnek láttuk – különösen a fiatalabb olvasók számára – a latin, illetve a régi nyelvezetű kifejezések fordítását, magyarázatát, hiszen mit sem ér az a gondolat, mely valódi megértésének akadálya a nyelvezet, vagy hivatkozás ismeretlensége. Amennyiben a szöveg eredeti, közvetlen környezetében megtalálható az idegen nyelvű kifejezés magyar fordítása, ahhoz további magyarázatot általában nem fűztünk. A könyv végén található magyarázatoknál elsősorban a Magyar Katolikus Lexikon magyarázatait, meghatározásait használtuk fel, de adott esetben más forrásokból is kerültek be meghatározás részletek, mely forrásokat külön nem említjük. Ezúton szeretnénk köszönetet mondani mindazoknak, akiket külön, név szerint nem tudunk felsorolni, de akik az eredeti magyarázatokat, meghatározásokat készítették, így az ő munkájukkal is gazdagítva e Breviáriumot, különös tekintettel a Magyar Katolikus Püspöki Konferenciának, aki a www.katolikus.hu honlapot üzemelteti.

A lehető legtöbb helyen megőriztük Flóris atya eredeti, szó szerinti írását. Néhány esetben azonban szükségessé vált a könnyebb érthetőség érdekében a ma használt írásformákat alkalmazni. Ez azonban az eredeti jelentést sehol nem módosítja.

Ezeken kívül azonban a Breviárium tartalmi része változatlan maradt.

Köszönet illeti még a Pannonhalmi Bencés Főapátság munkatársait és a Szent Benedek Leányai Társaságot, akik az ottani könyvtárakban és levéltárakban a szerkesztők rendelkezésére bocsájtották Flóris atya kéziratait.

Fogadják hát akkora szeretettel, mint ahogy Flóris atya írta, illetve Ede atya és Ubul bácsi válogatták és szerkesztették.

Pax Domini sit semper vobiscum!

Loading