Február 1.

Ahogy az Úr speciális szentséggel ékesíti hivatásuknak megfelelő kegyelmek bőségével ruházza fel azokat, akikre a krisztusi és apostoli papság által az áldozat bemutatását és az emberek megszentelését bízza, ugyanúgy ékesíti fel sajátos hivatásukra a házastársakat is a szentség kegyelmével, mely által ők is méltón szolgálhatják Isten terveit a keresztény családban….

Continue reading

Február 2.

Születése után a nyolcadik napon következett a névadás, annak a szertartásnak keretében, mely az ószövetségi törvény szerint minden fiúgyermeknek kötelező volt. A kisdednek neve Jézus. Ezt a nevet hallották az angyaltól. Jézus: Megváltó; az isteni gyermek hivatása. Ez a név lett a világ legkedvesebb neve; az édesanya nevével együtt legtöbbször…

Continue reading

Február 3.

Nehéz az emberi lélek nagysága számára mértéket találni. Minden rejtett erő mérhető hatásaival, eredményeivel, azért mérhető a szellemtörténet a maga nagyjait alkotásaik, műveik mértékével, ezért nőnek a nevek, mint Dante, Rafael, Michelangelo az anyakönyvek szürke nevei fölé óriásokká.  A tett mértéke az emberi nagyságnak a világtörténelemben, melynek serpenyőjében a nagy…

Continue reading

Február 4.

Gondoljuk magunkat a betegágyra. Imádkozzunk, hogy utolsó óránk olyan legyen, amilyennek szeretnők remélni és amilyennek óhajtja – az Egyház. Mert, az Egyház ugyanúgy készít elő minket az utolsó útra, mint ahogy Krisztust mennyei Atyja előkészítette. Mirajtunk is beteljesedik az Úr halálküzdelme. De sok különbség lesz a kettő között. Testünk, amelynek…

Continue reading

Február 5.

Az Isten nem ád keresztet anélkül, hogy az ember vállát hozzá ne edzze; nincs oly áldozat, melynek elviselésére az Isten erőt ne adna. A házastársak a szentségi kegyelemmel kapják meg az erőt hivatásuk áldozatainak, ha kell, vértanúságának elviselésére.  És ezt ma ugyancsak kell hangsúlyozni, hisz mondhatjuk, ma tán sokakban nem…

Continue reading

Február 6.

Tre Fontane – Három forrás, Három kút. – Ez a név ugyancsak ismerős az egyháztörténetből, Szent Bernát fiai vitték szét ezt a nevet, és eljutott hazánkba is, ma is viseli valaki a bélháromkúti apáti címet. Az egész völgy és az apátság annak a három forrásnak köszöni nevét, mely Szent Pál…

Continue reading

Február 7.

Tudjuk azt, hogy a természet Alkotója maga is gondoskodott arról, hogy a házastársi köteléket óvja, erősítse, fenntartsa – a természet erőivel. Ilyen természetes erők: maga a nemek egymásrautaltsága, mely által férfi és nő a természetes élet rendjében egymást mintegy kiegészítik és támogatják. Ezért különböztette meg az Isten a két nemet…

Continue reading

Február 8.

A klasszikusok csak az igazság sugarában bontják ki nevelő értékeiket. Az igazság pedig az, hogy világszemléletük és életigazodásuk sokban ütközik a kereszténységgel, és hogy a keresztény iskola nem azzal ér el hatást, ha szemet huny a tény előtt, hanem azzal, ha az antik világszemléletre, életirányra is alkalmazza a szentpáli elvet:…

Continue reading

Február 9.

Azt mondják jámbor filológusok: de hisz ez a világ-impérium adott a világnak kultúrát, vele tudományt, művészetet, közigazgatást, törvényt, utakat. Megengedem – sokat adott. Hozzáteszem a sokhoz: adott hajót, hogy Egyiptom gabonáját Rómában tárolhassa, kelet kincseit itt csillogtathassa; adott pénzesszekrényt, melybe a világ vagyonát összegyűjthesse. És ezekhez még: szájat is adott,…

Continue reading

Február 10.

Az ember érezvén magában a tudásnak és a szabad cselekvésnek isteni vonásait, e kísértésben elbukott, mert az Isten képmása helyett Isten akart lenni. Ha egy márványt a művész kezd kidolgozni és utána kontárnak kerül a kezébe, azt a pár grandiózus vonalat is elrontja, amelyet a művész már kiemelt a kőből….

Continue reading