Nem maradtunk soha egyedül

Amikor azt hiszed, hogy egyedül vagy és elhagyott az Isten, akkor a tiszta ember biztos lehet benne, hogy Krisztus – az Atya akaratának megfelelően – a karjaiba vette és az ember Krisztusba kapaszkodik. Ha ezt egy képben tekintjük, akkor egy ideig két (pár) lábnyom látszik egymás mellett. Amikor Krisztussal együtt,…

Continue reading

Loading

Bevezetés

  E gondolati breviáriumot először Kühár Ede bencés atya és Kralovánszky Ubul készítették el, háromszáz példányban. Hosszú évtizedek igazi mély barátsága fűzte és fűzi össze őket. Végtelen örömmel töltötte el mindkettejüket, amikor 2012-ben, az első kiadás napvilágot látott. Azóta ők is hazatértek és immár Flóris atya társaságában, hárman, mosolyogva, örömmel…

Continue reading

Loading

Szeptember 30.

Hazánkban nemzeti nevelésünk nagy hagyományait őrzik ezek az iskolák. A Katolikus Középiskolai Főhatóság Évkönyve (1941) érdekes képet fest a főhatóság alá tartozó katolikus középiskolákról (számuk összesen 55). Az Egyház két évezredes nevelő hagyományai folytatódnak ezekben az iskolákban, ez iskolák legtöbbjét ma is szerzetesek tartják fenn és vezetik. A bencések 8,…

Continue reading

Kühár Flóris atya életútja 

  Flóris atya az egyszerű nép köréből származott: többgyermekes, földműves családba született 1893. július 5-én, egy – akkor még Magyarországhoz tartozó – Vas megyei faluban, Pártosfalván. Tíz esztendős lehetett, amikor Kőszegen, a Bencés Gimnáziumban folytatta tanulmányait. A kollégium szellemisége, lelkisége nyomán szerzetespapi hivatás érlelődött lelkében, így a tehetséges fiatalember Pannonhalmára…

Continue reading

Loading

Ajánlás (az első kiadásból)

Rohanó világunkban még percekre se jut idő, hogy magunkba zárkózva gondolkodjunk életünk valós tartalmáról és szembenézzünk szellemi-erkölcsi értékeinkkel. A média-világ eltaposta az elmélyülés lehetőségét. Szükséges ugyanakkor, hogy kiragadjuk magunkat a naponkénti testi-lelki kényszerűségből.  Ennek lehetősége érdekében válogattunk Kühár Flóris életművéből, igen gazdag irodalmi munkásságából. Olyanok ezek a lelki-szellemi vallomásos mondatok,…

Continue reading

Loading

A fények tornyainak titka

  Kívülről csak egy torony, ami világít. Távolról: támasz az utazónak, biztonság és az egyetlen stabil fény az éjszakában – végig két világ: föld és óceán határán. Két teljesen külön világ és mégis részben ugyanaz. A föld mindig stabilitást, biztonságot ad, hiszen szilárd. Legyen bármekkora vihar, bármilyen elemi csapás, a…

Continue reading

Loading

Ön-magunk

  Sokakat régóta foglalkoztat, hogy miért történnek úgy a dolgok, ahogy tapasztaljuk őket? Miért büntet, vagy jutalmaz a Sors minket? Miért pont akkor? Miért pont ott? És egyáltalán, miért és hogyan? Van erre egyáltalán válasz? Bizony van. Kinek-kinek saját világnézete szerint fogalmazódik meg a számára helyesnek vélt válasz, ám minden…

Continue reading

Loading

A jó tanár

Általában mindannyiunknak van legalább egy kedvenc tanára valamelyik iskolából, ahová jártunk. Mitől volt kedvenc ez az ember? Miért szerettük? Mi az, ami megragadt bennünk? Az esetek legnagyobb részében tudtuk, hogy igazságos velünk, hogy bízhatunk benne és tiszteltük a tudásáért. Azok az emberek, akiknek e három minőség nem jelent semmit, nem…

Continue reading

Loading

Fény és csillogás

Sokszor a felületes szemlélő nem tesz különbséget fény és csillogás között. Felidézve azonban egy képet önmagunkban hamar felismerjük, hogy a csillogáshoz valamilyen anyag is kell. Természetesen fény nélkül nincs csillogás, de amikor csillogásról beszélünk, akkor a fényt látjuk az anyagról visszaverődni és nem a fény valódi forrását. Sokakat elkápráztat a csillogás…

Continue reading

Loading